Pes 2015 Gamepad Ayarları

Pes 2015 Kol Ayarları Nasıl Yapılır – GamepadPes 2015 Kol Ayarları Nasıl Yapılır – Gamepad

Pes 2015 kol ayarları en fazla sıkıntı yaşanan konulardan sadece biri. Bazı gamepadlar oyuna tam uyum sağlamadığından dolayı tuş atamaları tam olarak etkili olmuyor.

Öncelikle kullandığınız marka gamepadin güncel sürücüsünü indirin. Daha sonra Pes 2015’in kurulu olduğu dizinde settings.exe‘yi açın. Gamepad ayarlarını yapmadan önce bir noktaya dikkat çekmek istiyorum. Elinizdeki kol analoglu değilse korner, köşe atışı ve kaleci vuruşlarında yönlendirme yapamayacaksınız.

Settings.exe penceresinde Kontrol Cihazı sekmesine tıklayın. Varsayılan olarak XInput seçeneği seçili olur. Siz onu DirectInput olarak değiştirin. Aşağıdaki vermiş olduğum resimdeki tuş atamalarını yapabilirseniz.

Not: Tuşlar farklılık gösterebilir. Bendeki düğme 4 sizde düğme 6 olabilir. Tuşlara bastığınızda ekrandaki gamepad basılan tuşu gösterir. O şekilde de bir ayarlama yapabilirsiniz.

Resimli Anlatım

Pes 2015 Kol Ayarları Nasıl Yapılır


Pes 2015 Kol Ayarları Nasıl Yapılır – Gamepad


152 yorum “Pes 2015 Kol Ayarları Nasıl Yapılır – Gamepad

  1. Merhaba, settings’in açılmıyor derken tam olarak ne demek istediniz? Yani bir hata mı veriyor yoksa tepkisizlik sorunu mu? Pes 2015’in anadizininde bulunan CommonRedist klasöründeki programları kurun. Settings.exe’ye sağ tıklayıp, özelliklerden uyumluluk ayarlarını değiştirin.

   Tam ekran yapmak için “ekran modunu” tam ekran olarak değiştirin. Çözünürlük değerlerini (1366×768) olarak ayarlarsanız tam ekran olur.

   İndirdiğiniz Pes 2015 sürümü hatalı olabilir, bu adresten indirmenizi öneririm; Pes 2015 İndir

  2. Settings.exe’yi yönetici olarak çalıştırdığınızı ve uyumluluk modunu değiştirdiğinizi varsayıyorum.

   Aşağıda vermiş olduğum linkteki dosyayı indirin. Arşiv dosyasının içinde bulunan dosyaları Pes 2015 ana dizinine atın ve değiştirin.

   Yine de düzelmezse maalesef yapabileceğim başka bir şey kalmıyor. İndirdiğiniz Pes 2015 sorunlu olabilir; üsteki verdiğim linkten indirmenizi tavsiye ederim.

   Pes 2015 Fix İndir

  3. Settings oyunun kurulu olduğu klasörün içinde oradan tam ekran yapabilirsin eğer gene giremezsen oyunu kaldır yeniden yükle tabi save dosyalarını almayı unutma tam ekran yapamıyorsan settingse girip o PC bin özellikleriyle alakalıdır

 1. settings değişiklileri yapıyorum ama kaydetmiyor tekrar eskiye dönüyor tam ekranı seçiyorum cıkıyorum olmuyor settings girdiğimde pencere modu da duruyor ayar yardım edinn

  1. Oyunun sürümü Repack mi Reloaded mı? Eğer Repack sürümü ise bu tür sorunlarla karşılaşmanız normal. Reloaded sürümünde şu uygulamaları yapabilirsiniz;
   Öncelikle settings.exe’ye sağ tıklayıp, özelliklerden uyumluluğu Windows 7 veya Windows 8 olarak değiştirin. Yönetici olarak çalıştırmayı da deneyebilirsiniz.
   Belgelerim de Pes 2015 klasörü var mı kontrol edin. Ve son olarak aşağıda vermiş olduğum dosyayı doğrudan belgelerime atın ve değiştirin.

   Pes 2015 Belgelerim Klasörü

 2. oyunu to-rr-ent indiridim ve reloaded olarak indirim söyledikleriniz hepsin yaptım olmadı belgelerim dosya yoktu oyun c ‘ye kurdum program filesinde pes 2015 var c menüsünde bir konamı -save dosya vardı onu belgerlerim aldım siz verdiğinizle değişitirdim olmadı gene de tekrar yükledim o da olmadı pc windows 7 ultimate yüklü ve pes 2013 var sorunuz oynuyorum ne yapma gerek ?

  1. Yapabileceğimiz son şey; verdiğim linkteki dosyayı indirin ve Pes 2015’in kurulu olduğu dizine atın. Bu çözümde işe yaramazsa birkaç gün beklemek gerekebilir. Sizin aynı sorunu yaşayan kullanıcılar ve henüz çözüm üretilemedi.
   Üzgünüm daha fazla yardımcı olamayacağız.

   Pes 2015 Fix

  2. kardeşim bak gösteri maçına giriyosun normal. tabi bu sırada kolu görmesi lazım ikinci kontrole aldıysan. alttaki seçeneklere kol yardımıyla girceksin orda kontrol yeri var onu değiştir oluyo. tam anlatamadım ama her şey o taraf seçme yerinde oluyo ve kol ile yapıyorsun. kendin hallet artık 😀

 3. 4 ve 6 ile 5 ve 7 nin yerleri değiştirdim diğerleri senin dediğin gibi yaptım şu an rahat oynuyorum bilgi için teşekkürler…

 4. pes 2015 de 2 lojistikle nasıl oynayabilirim yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler.

  1. Settings.exe’den kontrol cihazları sekmesine gelin. “Kontrol cihazı 1” yazan seçeneği “kontrol cihazı 2” olarak değiştirin. Bir alt bölümde “aygıt” yazan seçeneği de kullanmak istediğiniz 2. gamepadi seçin. Yapamazsanız resimli anlatım ile yardımcı olmaya çalışırım.

  2. Dediginiz gibi bende yaptım ama oyuna girdigimde 2 konsolda takılı oldugu halde birini görmüyor 2 li olarak sadece klavyeden oynayabiliyoruz yarımcı olabilrseniz çok sevinirim admin 🙂

  3. Şimdi 2 konsolda farklı isimlerde olabilir. Ona dikkat etmek gerekiyor. Konsollar yurtta kaldığı için resimli anlatım yapamıyorum.

   Dilerseniz TeamViewer üzerinden canlı destek verebilirim.

   EDİT: Konsollar ayarlanmıştır.

  4. aynı sorun bende de var ne yaptıysam olmuyor. teamviweer dan yardımcı olurmusunuz

  5. Elbette müsait olduğunuzda iletişim menüsünden bizlere ulaşabilirsiniz. Veya yorum atarsanız dönüş yapabilirim.

  6. şu an TeamViewer dan yardımcı olurmusunuz.yapamıyorum sinirlerim bozuldu

 5. Rıdvan arkadaşımıza TeamViewer üzerinden yardımcı olunmuştur. Yapamayan diğer arkadaşlara da aynı desteği sağlayabiliriz.

  1. Hocam iyi akşamlar. 2. Kol meselesini bizde çozemiyoruz yardimci olur musunuz?

 6. s.a bende orjinal oyun aldım fakat setting le ilgili sıkıntı yaşıyorum ayarları kaydetmiyor bir türlü ne tam ekrak oluyor nede tanıttığım joystick i oyun içinde algılamıyor klavyeyelede hiç oynamadım oynayamıyorum sınır oldum bi yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Daha önce bir arkadaşımızda sormuştu. Sanırım şimdilik bir çözümü yok. Belgelerim de “KONAMI>Pes 2015” isimli bir klasör bulunuyor mu? Ve o klasörde “settings.dat” isimli bir dosya olması gerekiyor. İsterseniz bendeki “settings.dat” dosyasını deneyin; belki düzelir.
   Settings.dat İndir

  2. arkadaslar ayarları degıstrme sonrada eskı halıne geri donme problemı varsa oyunu kaldırın komple ama belgelerimden C den her yerden silin sonra kururken direcx falan kutucukları var onları indirin benimki repair yapın ole duzeldi

 7. belgerimde konami dosyası yok hocam.d klasorunde konamı var onun ıcındede pes 2015 onun içindede mount ve save dosyası var. ben settinge program fıles-steam-steampapps-pes2015 ten girebiliyorum. durum bu yardımcı olursanız sevınırım oynayamıyorum bı turlu oyunu .

  1. Steam kullanmadığım için konu hakkında bilgim yok. Oyunu kurarken bir hata yapmış olabilir misiniz? İsterseniz bende kurulum yapabilirim.

 8. oyunu iki üç defa kaldırdım kurdum bi sıkıntı yok. ama şöyle bi durum var pes 13 te kurulu pc’mde,bir iki ay evvel ondada aynı sıkıntıyı yasamayabasladım settıngte kol ayarı yapıyorum kaydetmıyor ama oyun ıcınde kolu goruyor tusların yerını degıstırıyorum onları kaydetmıyor aynı sıkıntı olabılırmı acaba.

 9. Oyunların kayıt dosyaları genelde belgelerim klasöründe depolanır. Steam’da farklı bir dizine veya oyun dizinine kaydediyor olabilir. Maalesef bu konuda yardımcı olamayacağım.

 10. yinede ilginiz için teşekkürler , ilerleyen zamanda çözüm yolu bulup ulaşabilirseniz iyi olur iyi akşamlar.

  1. Tabi ki. Sizinle aynı sorunu yaşayan birçok kullanıcı var. İlerleyen günlerde patch çıkabilir. Sizi e-posta ile bilgilendiririm. Size de iyi akşamlar.

 11. Merhabalr benim sorunum ps4 te yön tuşları analogla yapılıyor ama ben oynayamıyorum oklarla oynayabiliyorum ayarlarını buldum ama analog ayarlanmıyor yardımcı olursanız sevinirim.

  1. PS4’üm olmadığı için tam çözüm mü bilmiyorum ama PC versiyonuna göre anlatıyorum.
   Kontrolleri seçerken “Kişisel Bilgileri Düzenle” için atanan tuşa tıklayın. (Şut Tuşu)
   Düğme yapılandırması sekmesini açın.
   Oyuncuyu kontrol etme seçeneğini (LS) yazan kısmı yön tuşları ile değiştirin.
   Ardından kaydedip çıkın.

 12. tuşları değiştiremeyen arkadaşlar görüyorum hemen anlatayım settings kısmından olmuyor oyunun içine girin sırasıyla devam edin

  ilaveler – seçenekler – kişisel bilgiler ayarları – veriler1 – düğme yapılandırması – özel

  buradan istediğiniz tuş kombinasyonunu yapabilirsiniz kolun markası türü faketmez

  saygılar

  1. Sorunu tam olarak anlayamadım galiba. 2. joystick görünmüyor mu yoksa 2. joysticki Pes 2015’e ekleyemediniz mi?

  1. Settings “Kontrol Cihazı” ayarlarından joystickleri eklemeniz gerekiyor.

  1. Yukarıda resimde nasıl eklenmesi gerektiği anlatılıyor. Diyelim x ve y isimli 2 konsolunuz var. Kontrol 1’e x konsolunu atarken, Kontrol 2’ye y konsolunu atıyoruz.

  1. Bir üstteki mesajımda anlattım.
   Kontrol Cihaz 1: X
   Kontrol Cihaz 2: Y
   Bu şekilde ekleyebilirsiniz.

 13. Benim demek istediğim setting den tam ekran yapıyorum kaydetmiyor klavye ayarlarını yapıyorum ok diyorum ama kaydetmiyor lütfen yardımcı olun bu arada oyun kaydetmeye başladı

  1. Kaydetmeme sorununu birkaç arkadaş daha yaşamıştı. Çözümü bulamamıştım. Yani bu konuda yardımcı olamayacağım.

 14. merhaba hocam bende tuşlar tamam ama sadece frikik filan kullanıyorum yönlendirme tam kenara filan gitmiyor oysa pesin tanıtım videosunda tam dönüyor o yüzden frikikten atamıyorum hiç ekstradan bir ayarı var mı ? yardımcı olursanız çok sevinirim

  1. Konsolunuz analoglu mu? Eğer değilse frikiklerde yönlendirme yapamazsınız. Analoglu ise yukarıda ayarlara göre sağ analog ile topu yönlendirebilirsiniz.

  1. Settings.exe’de kontrol cihazlarını ayarlarken 1 gamepad mi görünüyor? Eğer 2 gamepadde bağlı ve sadece biri görünüyorsa muhtemelen driver eksiktir. Modeline göre driverını indirmeniz gerekiyor.

 15. iyi akşamlar. daha önceden de bahsettiğim settings te yaptığım tam ekran ve joystcık ayarlarını kaydetmeme sorunu sanırım bir kaç arkadaş daha yaşamış çözüm bulanabildimi acaba ?

  1. Maalesef hocam. Bir çözüm bulunamadı. Ama directx, ekran kartı, vc redist, net framework güncellemelerini kurmanızı öneririm. Belki bir çözüm olur. Ayrıca antivirüs yazılımının karantina işlemlerini bir kontrol edin derim.

 16. hocam tekrar rahatsız ediyorum ama yine gitti bu ya dün oyuna girdim tusların yeri degişikti onu ayarlamak için çıktım senn yaptıgın gibi yaptım girdim yine yok okumuor

  1. Kontrol cihazı 1’e birinci konsolu; kontrol cihazı 2’ye ikinci konsolu atayacaksınız.

 17. bende joystick ile oynarken yukarı aşşağı sağ ve sol tuşlar ile oynanıyor analogu açsamda kapatsamda analogdan oynayamıyorum yardım edermisiniz

  1. Joystick seçme ekranında kişisel bilgileri düzenle (şut) tuşuna basınız. Düğme yapılandırma seçeneğini açın ve oyuncuyu kontrol etme seçeneğindeki LS ikonunu yön tuşu ikonu ile değiştirin.

 18. merhaba iyi günler hocam gamepadde hareketlerin yapıldıgı . analog hareket yapmak yerine pas şut orta tusu olarak çalışıyor bunu yapmak için yardımcı olurmusunuz

  1. Büyük ihtimalle analog açık değildir. Analog tuşuna basarsanız bir ışık yanar ve fonksiyonları kullanabilirsiniz.

  1. Ayarlar yukarıdaki gibi değil mi? Oyun içindende ayarları değiştirmediyseniz farklı bir driver yüklemeniz gerekebilir.

  1. Reloaded sürümünü indirmeniz veya satın almanız gerekiyor. Diğer sürümler sıkıntılı.

 19. Belgelerimde save dosyası yokmuş .internetten yama indirdim yeni dosya açtım savı oraya attım yamadakini oldu simdi hiçbir sıkıntısı yok

 20. selam, SNOPY FTQ5C1 joypad driverını bulamadım PES 2015 de görünmüyor.Yardımcı olabilir misiniz? teşekkürler

  1. O zaman oradan yardım almaya çalışın. Bu konudaki anlatım yamasız Pes 2015 içindir.

  1. Ya konsolun kablosunda bir sıkıntı vardır ya da driver yüklü değildir.

  1. Konuda anlatıldığı gibi yaptığınız takdirde olmaması gibi bir ihtimal yok.

 21. 2 joistikle oyunumu ayarlıyorum ama birine klavye diyeri kol oluyor yorumları okudum ama olmuyor varmı yardım edecek saat 14,,00 beri uyrasıyorummmmm lutfenn

  1. Kontrol Cihazı 1’e X konsolunu;
   Kontrol Cihazı 2’ye Y konsolunu tanıtacaksınız. Bu şekilde yaptığınız takdirde klavye aradan çıkacaktır.

 22. ben uyrajıyorum ama yine olmadı 2 kol baglı iki koluda göruyor yorumdaki gibi ayarlıyorum ama oyun basladıgı zaman bir klavye diyeri kol oluyor neden böyle yardım edin lütfen

  1. Muhtemelen bir konsolu iki farklı kontrol cihazı slotuna eklemeye çalışıyorsunuz. Konsol isimleri aynıysa böyle bir karışıklıkla karşılaşabilirsiniz. Doğru yapıldığı takdirde klavye deaktif olacaktır. Lütfen tekrar deneyin.

  1. “x” ve “y” sembolik. Yani 1. konsolu farklı slota, 2. konsolu farklı slota eklemeniz gerekiyor.

 23. iki kişi oynarken ikinci kol kendi automatik oluyor tek bir tanesi oynuyor geciş yapamıyorm veöne arkaya kolu yöneltiyorum ama olmuyor sizce ne yaplamıyım

 24. Abi bende şu problem var settings exe ye giriyorum ayarları yapıyorum ok diyorum tekrar eskisine dönüyor

  Yardım !!

  1. Maalesef o sorunun çözümünü bilmiyorum. Settings.exe’yi yönetici olarak çalıştırmayı denediniz mi?

  1. Sorunu gerçekten bilmiyorum. Format atınca düzeleceğini de sanmam. Oyunun farklı bir yerden indirmeyi denediniz mi?

 25. abi setting e giriyorum iki kolu ayarliyorum oyuna girdigimde olmuyo bir kol ayarladigim zaman oluyo iki kolu nadil yapacam

  1. Yapımı çok basit. Biraz uğraşın, kesinlikle yaparsınız. Yinede çok zor durumda kalırsanız yardımcı olurum.
   X konsolunu Knrtl Chz 1’e
   Y konsolunu Kntrl Chz 2’ye ekleyeceksiniz.

 26. Settings i açıyorum Kontrol Cihazı na giriyorum
  ama sendeki resimdeki gibi düğme 5 falan yazımıyor lütfen yardım

 27. arkadaşlar 2 kol ile oynamak için şunu yaptm oldu
  settin e girince kntrlchz1 seçin takılı olan 1 sıradaki kolu girin ayar yapın
  daha sonra kntrlchz2 seç2.sıradaki 2 kolu girin ondan sonra ayar yapın kolay gelsin

 28. Arkadasim iki kisi ayni takima gecip oynayak dedik birimiz defans oyuncularini birimizde ilerideki oyunculari kontrol etmek zorunda kaliyoruz bunu nasil duzeltebiliriz varmi duzeltme 2mizde butun oyunculari kontrol edemiyoruz

  1. Oyuncu değiştiremiyor musunuz? Yani eğer oyuncu seçmediyseniz tüm oyuncuları kontrol edebilirsiniz. Belkide otomatik oyuncu değişimi kapalıdır.

 29. Kardes yardimci olurmusun. Sag analog la sag sol yaptigimda sut ve orta yapiyor frikiklerde sag sol yapamiyorum

  1. Tuş yapılandırmasını resimdeki gibi yaptınız mı? Analog açma/kapama tuşu var mı? Varsa o açık olsun. Yani ışık yansın.

 30. Kardeş tuş ayarlarını yapmıştım analog açma kapatma aklıma gelmemişti 😀 Teşekkür Ederim

 31. kardeş benim sorun setting de analog yön tuşu (LS) aktif ancak oyuna girince kişisel bilgi ayarları>oyuncuyu kontrol etme alanında sadece iki seçenek var. Eski peslerde aynı anda analog (LS) ve yön tuşları aktif olmuyor. Acaba bir çözümü var mıdır?

  1. Aslında ilk yorumda, eski peslerde aynı anda (LS) ve yön tuşlarını kullanabiliyordum yazacaktım yanlış olmuş. İşte ben kontrol etme seçeneğinde ikisinin (LS ve yön tuşları) olmamasından muzdaribim. Şu an ya yön tuşu ya da LS var.Maçlarda falso veya kornerlerde yön verme işlevlerini gerçekleştiremiyorum.

  2. Pes 2015’de bu özelliklik kaldırıldı. Onu değiştiremezsiniz. Sağ analogla yön, sol analogla falso verme işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Yani o seçeneği ne yaparsanız o seçenekle falso verirsiniz.

 32. hocam ben her şeyi yaptım settings e gırmıyor setting.exe net.framework başlatma hatası diyor nasıl düzelir ?

 33. oyundayken bütün tuşlar çalışıyor ama adamı yukarı aşağı oynatma tuşları çalışmıyo yani adam hareket etmiyor top adamın üstüne gelince sadice şut filan çekiyor hareket etmitor bunu nasıl yapıcam bana anlatırmısın

  1. Konsol analoglu mu analogsuz mu? Tuş ayarlarını resimdeki gibi yaptınız mı?

 34. Merhaba oyunwizard benim kolum analoglu fakat sağ analogla hareket yapmak istediğimde olmuyor
  Bkz.Sağ analogu aşağı çektiğimde pas olarak algılıyor team viewer var yardımcı olur musunuz ?

  1. Analog açma/kapama tuşu kapalı olabilir. Ya da konsolun driverı kurulu değildir.

  2. Nenomki kolum Cyber ve bilgisayarim Win7 ben de de aynı sorun var benimde kurmama gerekirmi

 35. hocam ben de sol analog u kullanamıyorum daha doğrusu sol analog sadece taktik değiştiriyor.neden sol analog taktikleri açıyor anlamış değilim.gamepatım kontorland.ilk kez pes 15 de bu sorunu yaşıyorum.

 36. oyunwizard durum düğmesi hangisi oluyor ? analogsuz kol var bende yardım erdersen sevinirim 🙂

 37. meraba hocam iyi günler pes 2015 sonradan donmaya basladı seyirciyi kaldırdım ilac yaptım olmadı oyunu silip tekrar yükledim düzelmeyi geçtim oyun eskisi gibi duruyor degişen bişey olmamıs futbol yasamı flan yardım edin hocam tesekkürler

 38. arkadaşım bu konudaki indirme kısmından indirdim. Pcme çince programlar geldi ıkı tane kaldıramadım. Nasıl kaldırıcaz yardımcı olur musun?

  1. Tuş ayarlaması için resimdeki şekilde yapmanız yeterlidir. Program yüklemenize gerek yoktur. programı kaldırmak program ekle kaldır yerden kaldırabilirsiniz. O yer reklam olduğu için bir şey yapabilmemiz mümkün değil, desteklerin devam etmesi için, anlayışınız için teşekkürler.

 39. Merhabalar. Suan iki kolla oynamak istiyoruz yeni bir kol aldim ama okumuyo tanimoyor knrtol chz 2 diyorum ol diyorum tekrar aciyorum ama kntrl chz 1 diyor yine yardim istiyorum acil.

 40. SA yardımcı olabilecek 🙁
  yardım edin şimdi oyuna giriyorum pc den oynuyorum joystick var ayarlıyorum sonra oyuna giriş yapıyorum fakat çalım tuşla aktif değil çalım tuşunu aşağiya çekiyorum pas veriyo yukarıda uzun pas sol sağda sut yüksek pas veriyo çalım yapmıyor antrenmana girdim beceri antrenmanına oradada yapıyorum gösteriyor fakat olmuyor bilen var mı neden çalım tuşları olmuyo ? yardım please…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir